19.04.2017

Нові можливості в лікуванні онкології

Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності і смертності в світі. Щорічно рак діагностується у 14 млн. людей. З кожним роком число хворих збільшується ще на 1-2 відсотки по всьому світу. Очікується, що в найближчі 20 років число нових хворих зросте приблизно на 70%. При цьому щорічно від раку помирає близько 8,8 млн. людей.

Серед основних причин високого поширення раку, перш за все, можна виділити несприятливу екологічну ситуацію. Важливим фактором є і збільшення тривалості життя в світі: з віком захворюваність на рак різко зростає.

Однак сучасна медицина стрімко розвивається, і багато видів онкологічних захворювань вже стали піддаватися ранній діагностиці та лікуванню. Їх стало можливо взяти під контроль навіть на пізній стадії, що дозволяє хворим вести повноцінне життя.

Існує низка інновацій в медицині, завдяки яким рак перестане бути смертельним захворюванням в найближчі 25-30 років і перейде до переліку хронічних хвороб, таких як діабет.

  1. Таргетна терапія

Якщо раніше в онкології застосовувався однаковий підхід в лікуванні раку, то пізніше лікарі з'ясували, що він має безліч модифікацій, які вимагають диференційованого підходу. Завдяки цьому відкриттю для кожного пацієнта став розроблятися індивідуальний курс терапії на основі особливих препаратів, які цілеспрямовано впливають на конкретні типи раку, блокуючи центри зростання шкідливих клітин і забезпечуючи їх швидке руйнування. Ця новітня унікальна розробка стала проривом у лікуванні онкології за останні 5 років.

Відсутність побічних ефектів!

Хіміотерапія, що є одним з найпоширеніших методів лікування в онкології, спрямована на видалення ракових клітин або запобігає їх розмноженню і може застосовуватися як окремо, так і разом із радіотерапією або хірургією. Однак лікарські препарати, які використовуються при хіміотерапії, вражають не тільки пухлинні утворення, а й здорові тканини організму, викликаючи серйозні побічні ефекти. Найпоширеніші з них - випадіння волосся, нудота, блювота, діарея або запор. Наприклад, в лікуванні раку легенів хіміотерапія викликає розвиток анемії, появу хронічної втоми у пацієнта. Вона також призводить до ослаблення імунітету, що відкриває шлях для різних інфекційних захворювань, зокрема інфекцій верхніх і нижніх дихальних шляхів і навіть сечостатевих інфекцій.

Таргетні препарати, що стали використовуватися в лікуванні онкології в останні роки, точково впливають на ракові клітини, не пошкоджуючи здорові тканини організму. Від них у пацієнтів немає випадіння волосся, відсутня сильна нудота і блювота, як при хіміотерапії, вони мають зовсім невеликі специфічні побічні ефекти, які або не відчуваються, або ж переносяться легко.

Наприклад, єдиним негативним ефектом в лікуванні раку легенів при таргетной терапії може стати поява висипів на шкірі. Але навіть таку реакцію організму лікарі вважають за краще називати позитивним ефектом, оскільки вона свідчить про ефективність ліків – показує, що вони дійсно працюють.

Немає необхідності відвідувати лікарню

У разі лікування за допомогою хіміотерапії онкологічному хворому доводиться регулярно відвідувати медичний заклад, де йому протягом кількох годин вводяться ліки. При таргетній терапії пацієнти приймають медичні препарати у вигляді таблеток, тому вони позбавлені необхідності постійного відвідування клініки.

Зростають шанси на лікування

Таргетна терапія застосовується для лікування таких поширених видів онкології як рак легенів, рак молочної залози, рак товстої кишки і рак шкіри. Сьогодні лікарі активно працюють над тим, щоб новий метод лікування можна було використовувати проти інших видів злоякісних утворень, оскільки він на 40-50 відсотків підвищує успіх лікування, а також значно збільшує тривалість і якість життя онкологічних хворих.

Точковий вплив на клітини раку

Перед тим, як прийняти рішення про застосування таргетної терапії, лікарі проводять спеціальне медичне дослідження. За його результатами лікарі роблять висновок щодо ефективності даного методу для конкретного пацієнта, і якщо результати виявляються успішними, починається лікування.

Спочатку хворому робиться біопсія, після чого лікарі вивчають зразки ракових клітин на наявність генетичних мутацій. Рецептори, розташовані на їх поверхні, показують, наскільки рак активний в даний момент. Залежно від цього підбирається дозування препарату.

Наприклад, в разі раку грудей подібне дослідження дозволяє визначити від 21 до 70 генетичних мутацій, які відіграють істотну роль у розвитку раку. Завдяки цій інформації лікарі можуть підібрати найбільш ефективний препарат для лікування.

Хіміотерапія піде в минуле

Сьогодні лікарі можуть з упевненістю сказати, що вже через 10 років підходи в боротьбі з раком серйозно зміняться. На зміну традиційній хіміотерапії прийдуть біотехнології, як таргетна терапія.

Очікується, що замість більшості хімічних препаратів, що використовуються в наші дні, використовуватимуться ліки нового покоління, які не чинять негативного впливу на здорові клітини організму або мають зовсім невеликий побічний ефект. Уже сьогодні застосування цих лікарських засобів зростає з кожним днем.

 

  1. Імунотерапія

 

У наші дні ще одним значним проривом в лікуванні онкології стала імунотерапія. Зазвичай імунна система не розпізнає ракові клітини, тому не вмикає захисні механізми проти них. А в деяких випадках злоякісні новоутворення виділяють білки PD-L1 та PD-1, що роблять їх невидимими для імунної системи. Таким чином, ракові клітини, успішно маскуючися під здорові клітини організму, отримують можливість безконтрольно розмножуватися.

Імунотерапія спрямована на стимулювання імунної системи, щоб вона розпізнавала злоякісні утворення і самостійно боролася з ними. Спеціальні таргетні препарати, що включають моноклональні антінтіла, дозволяють імунітету побачити ракові клітини. Завдяки цьому організм починає самостійно атакувати онкологічні новоутворення.

Особливо великого успіху імунотерапія досягла в лікуванні раку шкіри - злоякісної меланоми. Вона допомагає значно зменшити великі пухлини за короткий проміжок часу, а в деяких випадках - призвести до її повного зникнення. Сьогодні проводяться інтенсивні дослідження, для того, щоб використовувати імунотерапію для боротьби з іншими видами онкологічних захворювань, таких як рак грудей, простати, підшлункової залози та ін. Можна з упевненістю сказати, що цей унікальний метод лікування буде відігравати велику роль в терапії раку в майбутньому.

Рак перестане бути смертельно небезпечним захворюванням!

Стрімкий розвиток медичних технологій вже сьогодні дає надію на те, що в майбутньому імунна терапія дійсно буде активно використовуватися для боротьби з такими серйозними захворюваннями як рак. Онкологічним хворим буде запропоновано лікування, що дозволяє активізувати імунітет і підвищити захисні функції організму без побічних ефектів. Завдяки цьому в найближчі 25-30 років рак перестане бути смертельно небезпечним захворюванням, перейшовши в низку хронічних хвороб, що вимагають постійного контролю, таких як, наприклад, діабет.

Ефективне лікування за допомогою високих технологій

Поряд з цим сьогодні великий прогрес спостерігається у розвитку радіотерапії. Сучасні технології променевої терапії здатні більш точно впливати на пухлину, не пошкоджуючи здорові тканини. Наприклад, передова технологія Truebeam STx забезпечує високоточне опромінення пухлини, направляючи короткочасну дозу опромінення прямо на уражену ділянку, тим самим скорочуючи тривалість лікування в 4-8 разів і захищаючи здорові тканини від серйозного радіаційного впливу. Апарат Cyber Knife проводить лікування новоутворень по всьому організму з точністю до міліметра. А передова технологія Gamma Knife Perfection допомагає з великою результативністю долати пухлини головного мозку без відкритої хірургічної операції усього за один сеанс, завдяки чому пацієнти позбавлені болю, шрамів, тривалого періоду реабілітації, побічних реакцій і можуть того ж дня повернутися додому.

Завдяки таким унікальним технологіям радіотерапії ефективність лікування в рази підвищується і знижується ризик розвитку ускладнень.

 

Новини світової медицини
23.04.2017
Вчені зрозуміли, в чому причина переїдання при рідкісному спадковому захворюванні
За приблизними оцінками, від синдрому Прадера-Віллі страждає кожна 15000 людина. Синдром розвивається через дефекти в області 15-ї хром...
19.04.2017
У США винайшли штучні м'язи, які можна робити з нейлону
Інженери Массачусетського технологічного інституту знайшли простий і недорогий спосіб створювати гнучкі штучні м'язові волокна з нейлон...